Alışveriş Bağımlılığı Nasıl Oluşur ve Nasıl Kurtulursunuz?

 Alışveriş Bağımlılığı Nasıl Oluşur ve Nasıl Kurtulursunuz?
Okunuyor Alışveriş Bağımlılığı Nasıl Oluşur ve Nasıl Kurtulursunuz?

İnsanların çeşitli maddelere veya eylemlere bağımlılık geliştirme eğilimlerinin olduğu biliniyor. Özellikle de zorlu psikolojik haller içerisinde olanlar, sigara, alkol, uyuşturucu gibi bağımlılık yapıcı maddelere saldırabiliyorlar ancak bazen de bu durum yerini ilginç bağımlılık türlerine de bırakabiliyor. Alışveriş bağımlılığı da bunlardan bir tanesi ve maalesef uzun vadede hayat kalitesinin ciddi anlamda düşmesine neden olarak insanların kişisel finanslarının sarsılması sonucunu doğuruyor.

Neden Alışveriş Bağımlılığı Oluşur?

Alışveriş bağımlılığı, adından da anlayabileceğiniz gibi alışveriş yapmadan duramama, alışverişi yapmayınca eksiklik hissetme, krizlere girme veya günlük yaşantıyı sürdürememe gibi pek çok koşulu içerisinde barındırıyor. Fakat her yapmayı sevenin de bir alışveriş bağımlısı olmadığını eklemek gerekiyor.

Bazılarının alışveriş yapmayı sevdikleri halde bir şeyler satın alamadıkları zaman hayat kalitelerinin ve psikolojilerinin o kadar alt üst olmadığını görebiliyoruz. Dolayısıyla hemen kendinize “Acaba bağımlı mıyım?” sorusunu sormakta acele etmeyin. Bu durumun bir bağımlılık olarak adlandırılabilmesi için, alışveriş yapmadığınız anlarda ruhsal durumunuzun çöküntüye girmesi, hayat kalitenizin ciddi anlamda düşmesi ve hayatınızdaki diğer her şeyin önüne alışveriş yapmayı koymanız gerekiyor. Alışveriş bağımlılığına sahip olanların yaşadıkları en büyük sıkıntılardan birisi ise, bu bağımlılıktan dolayı aile ilişkilerinin bozulması. Hatta iş ve kariyer imkanlarının iyi değerlendirilememesi ve finansal çöküntüden dolayı günlük hayata devam edememek olarak karşımıza çıkıyor. Eğer hayatınızın alışveriş nedeniyle elinizden kaydığını düşünüyorsanız, bir uzmandan yardım almanız sizi bu finansal savurganlıktan kurtarabilmek için gerekli. Maalesef çoğu kişi böyle bir bağımlılığa sahip olmadığı hususunda kendini ikna ediyor ve alışverişini yapmadan yaşayamadığını kabul etmiyor. Dolayısıyla hastanın kendini hasta olarak görmemesi, tedavi ve ruhsal destek imkanlarının da uygulanamamasına neden oluyor. Halbuki madde bağımlılıklarının aksine bu tip bağımlılıklarda direkt olarak fiziksel bir maddeye bağımlılık olmadığı için, tedavi imkanları da çok daha geniş. Ancak alışveriş bağımlılığını tetikleyen en büyük şeyin, alışveriş yapma esnasında vücuttan salgılanan mutluluk hormonlarının olduğu biliniyor.

Bir şeyler satın aldıkça daha mutlu olan kişinin hormonal dengesi de kimyasal olarak bozuluyor. Böylece dertlerini arka plana atarak kişinin kendini mutlu sanması mümkün hale geliyor. Eğer bu rahatsızlığa dair kendinizde belirtiler görüyorsanız, bunu inkâr etmeden psikolojik destek almayı unutmayın.

Sizin etrafınızda da alışveriş bağımlıları varmı?

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın