Çocuklar Neden Kıskanırlar

 Çocuklar Neden Kıskanırlar
Okunuyor Çocuklar Neden Kıskanırlar

Hepimiz çocukluk döneminden geçmişizdir. Çocukça dediğimiz hareketlerde bulunmuşuzdur. Çocuklar genellikle yeni bir kardeş dünyaya geldiğinde anne ve babanın onu sevmediği hissine kapılır, anne ve babasını paylaşmak istemez. Çocuk kıskandığını beli etmese de aslında içten içe o kardeşe kin besler ve onu kıskanır. Bir müddet onu kardeşi gözüyle görmez. Anne olmadı zaman ona zarar verebilir. Bu yüzden çocuklar asla yalnız bir arada bırakılmamalıdır. Aslında anne ne kadar onunla ilgilense de küçük bebek kendi ihtiyacını karşılayamadığından ister istemez bebekle ilgilenir.

DİKKAT ÇEKMEK İÇİN ELİNDEN GELENİ YAPARLAR

Çocuk anne ve babayı kardeşinden kıskanınca annenin dikkatini çekmek için elinden geleni yapar. Altına kaçırır, parmaklarını emer ve bebeksi hareketlerde bulunur. Çünkü onu sevmediğini düşünerek kardeşinin yaptığı hareketleri tekrarlamaya başlar. Anne ve babasına karşı önceden yapmadığı davranışları sergiler. “Gece korktum” diyerek yanına gelmek ister ve ilgi çekmek için birtakım oyunlar yapar. Aşırı sinirli olurlar. Aileye yeni bebek gelmesiyle kendilerini ikinci plana attıkları sanan çocuklar, anneye ve babaya karşı hiç yapmadıkları davranış biçimleri gösterirler. Annesine ve babasına korktuğunu söyler ardından uyku düzeni bozulur. Annesinin ve babasının onu sevmediği hissine kapılırlar. Eğer ki okula gidiyorsa okula gitmek istemezler. Psikolojik olarak mideleri bulanır, karınları ağrır ve ateşlenirler. Kardeşini ondan daha fazla seviyorlar hissine kapılırlar. Önceden kendi başlarına yaptıkları faaliyetleri artık yapmazlar anneleri onunla ilgilensin diye yapamıyor numarası yaparlar. Kızdıkları zaman kardeşinin evden gitmesini isterler. Yaş sınırı yakın olan kardeşler daha kıskanç olurlar. Bazıların mizacında kıskançlık daha fazladır.

KISKANÇ OLAN ÇOCUKLAR İÇİN NE YAPMALIYIZ

Çocuğunuz kıskançsa bunun normal olduğunu kabul etmeliyiz. Onu her durumda sevdiğimizi beli etmeliyiz. Kardeşini de onu sevdiğini söylemeli ve ona kardeşini sevdirmeliyiz. Her iki çocuk arasında eşit davranmalıyız. Eğer ki kıskançlık çok fazla ise psikologdan yardım almalıyız.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın