Dışarıda Kesinlikle Yememeniz Gereken Şeyler

 Dışarıda Kesinlikle Yememeniz Gereken Şeyler
Okunuyor Dışarıda Kesinlikle Yememeniz Gereken Şeyler

Dışarıda yemek yemek çoğunlukla risklidir bizim ülkemizde. Ben bizzat hassas bir bünyeye sahibim ve dışarıda yemek sever olarak ünlü mekanlarda zehirlendiğim de oldu. Gerçekten hiç güvenilecek bir yer yok diyorsanız ve aç iseniz en azından büyük fast foodçulardan ya da pizzacılardan birisine girin. Yiyeceğiniz yemek belki çok besleyici ve sağlıklı olmayacaktır ama çok büyük ihtimalle zehirlenmeyeceksiniz.

Fast food istemezseniz ya da yoksa aşağıda dikkat edilmesi gereken belli başlı gıdaları ve durumları sıralıyorum. Listenin kişinin hassasiyetine göre değişebileceğini, çocukların ve yaşlıların yetişkinlere göre daha hassas olduklarını ve bu listenin bir genelleme olduğunu hatırlatmak isterim.

Dışarıda Yememeniz Gereken Şeyler

Salatalar

İyi yıkanmamış olabilirler. Toz toprak kalıntısı kısa vadede, kimyasal ilaç kalıntısı da uzun vadede ciddi sorundur. Bir de beklemiş olabilir. Pilav, garnitür Toplu yemek yerlerinde ana yemekten önce hazırlanıp da bekletilen bu yan yemekler, bekleyen her şey gibi gıda güvenliği açısından risk taşırlar.

Ispanak

Beklediği zaman istenmeyen kimyasallar oluştuğu öğretilmişti okulumda ama son araştırmalar yok bir şey diyor. Ben açıkçası beklemiş ıspanak tadını sevmediğim gibi dışarıda yıkanmasından pek emin olmadığım için tüketmem.

İyi pişmemiş et

Zevk meselesi tabi orta pişmiş, az pişmiş et ama çocuğa yedirirken tabi ki iyi pişmiş olsun. Evde köfte bile yaparken kızıma yedireceklerimi mutlaka keser kontrol ederim misal tam pişmiş mi diye. Ayrıca et konusunda ara ara gündeme gelen şarbon konusunda da dikkatli olmamız gerekli. Ölümcül dereceye ulaşması muhtemel bir bulaşıcı hastalıktır.

Beklemiş ya da ikinciye değerlendirilmiş her türlü yemek

Tadından anlarsınız. Bir de örneğin kadınbudu esasında bir ikinciye değerlendirilmiş yemektir genellikle. Pirinç pilavını ikinciye ısıtmada bile bertaraf edilemeyen ve zehirlenmeye sebep olan yan bakteri ürünleri olabilir. Evde bile pilavı tek yiyimlik yapmak daha iyidir.

Açık ayran

Tercih meselesi tabi ama bildiğim bir markanın ayranını görürsem onu sipariş ederim.

Meyve suları

Özellikle her şey dahil otellerde meyve suyu adı altında açık büfelere konulan ama esasında Tang gibi içecek tozunun suya karıştırılmasından elde edilen “sular” vardır. Bunlar boş kaloridir. Meyve suyunuzu %100 ve kapalı ambalajda istemekte fayda var.

Kızartmalar

Ve hepimizin genelde sevdiği patates kızartması da öyle. Özellikle yağ açısından bu listeye girdi nitekim işletmenin hangi yağı ne süreli kullandığını, tekrar kullanıp kullanmadığını ve yağ işinde ucuza ya da tağşişe kaçıp kaçmadığını bilemezsiniz.

Ekşimik

Bu peynir lor değildir. Sütler fabrikaya geldiğinde eğer işlenemeyecek kadar çok bakteri yüküne sahipse (yani çok kirli ve mikropluysa) tuz atılıp çöktürülür, ekşimik yapılır. Yani hiçbir işlemden geçmeyen ve özellikle de bakteri açısından kirli sütten yapılan bir ürün. Sadece dışarıda değil kendi peynircinizi bile sorgulayın, lor mu ekşimik mi diye sorun ve kesinlikle loru tercih edin. Ekşimikteki kötü bakteriler böreğin içinde bile ölmeyebilirler nitekim.

Ev konserveleri

Özellikle sebzelerin evde konserve edilmesi büyük risk taşır. Şişmiş, gaz yapmış ambalajı ev tipi ya da sanayi tipi olsun olmasın fark edemeyeceğiniz için konserve ürün yani mevsimi dışında bir yemeği pek tavsiye etmem.

Küflü peynir

Dışarıda denemeyin. Ambalajlı olarak güvendiğiniz ve ürünü devamlı satan bir yerden alıp kullanın.

Çiğ krema

Pastacılar daha iyi derler ama tüketmeyin. Nasıl anlayacağız diye sorarsanız mekan sorumlusunun, şefinin, aşçısının ensesinde boza pişirerek derim…

Açık su

Çeşmeden mi nereden bilinmez. Bir mikrobiyoloji profesörünün öğrencilerine Mısır gibi suyuna güvenilmeyen bir ülkeye gittiklerinde yanlarında minik bir damlalıklı şişe içinde çamaşır suyu götürmelerini, güvenmedikleri bir suyun, örneğin bir litresine bir iki damla çamaşır suyu damlatmalarını tavsiye ettiğini biliyorum.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın