Evlilikte Mutlu Olmak İçin Yapılması Gereken 9 Tavsiye

 Evlilikte Mutlu Olmak İçin Yapılması Gereken 9 Tavsiye
Okunuyor Evlilikte Mutlu Olmak İçin Yapılması Gereken 9 Tavsiye

Eğer evli iseniz ve eşimle daha mutlu nasıl olurum diye merak ediyorsanız, evlilikte mutlu olmak için size tavsiyelerimiz var.

1-Her Zaman Dürüst Olmak

Evliliklerde dürüstlük her zaman iyi bir politika değildir. Örneğin geçmiş ilişkilerinizin ayrıntılarını paylaşmanız gerekmez. Bartlein diyor ki “Eşiniz geçmiş ilişkileriniz de ki detayları kendi geçmişi ile kıyasladığında eşitlik bulamayabilir. Bu nedenle bilinçaltında kıskançlık her daim var olacaktır.”

2- Evlilikte Mutlu Olmak için Gerekirse Yatağa Kızgın Girin

Eşiniz de siz de yoğun ve stresli bir gün geçirmiş olabilirsiniz. Eve geldiğinizde saçma sapan bir sebepten dolayı bile tartışmalar yaşanabiliyor. Yatağa asla kızgın girmeyin lafını duymuşsunuzdur ama bu her zaman için doğru değildir. Psikolog Elizabeth Lombardo diyor ki ” Eşinize ‘Şimdilik katılmıyorum veya Katılıyorum’ demeyin. Dinlendikten sonra konuyu tekrardan ele alın.”

3-Ayrı Ayrı Tatil Yapmak

Bu konudaki bilgelik daima birlikte bir yerlere gitme tercihi gerekliliğini kabullenmiş olmanızdır. Aslında ayrı ayrı da tatil yapmalısınız. Bu eşinize güven unsuru olacaktır. Dr Lombardo diyor ki “Her zaman birbirinizin her şeyi olmanız gerek yok.” Eşiniz örneğin buz pateni seviyordur ama siz bu spordan nefret ediyorsunuzdur, bunu belirtip o anda farklı aktiviteler yapabilirsiniz. Bu örnek aynı zamanda sizin sevdiğiniz bir aktivite için de geçerli.

4-Eğer Mücadele Varsa Boşanırsınız

Günümüzde çoğu evlilik boşanma çukuruna giriyor diyebiliriz. Boşanma yolunda ufak tefek konuşmalar başladığında direkt olarak karşı tarafı suçlayıp savunmaya geçerseniz boşanırsınız. Ağzınızı kapalı tutup hayat arkadaşınıza saygı duymanız daha yapıcı bir taktiktir.

5- Sırf Evliliğinizi Sağlamlaştırmak İçin Çocuk Yapmak

Özellikle ülkemizde bu çok kez dile gelmiş bir laftır. Çocuk asla hayat arkadaşınızın sizden ayrılmaması için kullanacağınız bir unsur olmamalıdır.

6-Ayrı Yataklarda Yatmak

Asla ayrı yataklarda yatmayın diye bir dikta olamaz. Psikolojinize veya gün içinde edindiğiniz stresse göre rahat bir uyku çekmek istiyor olabilirsiniz. Eşiniz horluyor olabilir bu nedenle kimi zaman uyku tutmadığı için salonda ki kanepede yatabilirsiniz. Bunun ilişkinize zarar vereceğini düşünmek tamamen bir saçmalıktır. Kimi zaman iyi bir uyku almak, beden, zihin ve evlilik sağlığınız için iyidir. Dr Lombardo diyor ki “Ayrı yataklarda yatmak demek, sadece eşinize kızgın olduğunuz ya da birlikte olmak istemiyorsunuz demek değildir.”

7-Evlilikte Mutlu Olmak için Kendi Hobilerinize Senkronize Olun

Evlisiniz diye hobilerinizi ortaklaştırmanız gerekmez. Sen paten kaymayı seviyorsundur eşin ise kano sporu yapmayı. Kendi hobilerinize odaklanmalısınız. Sen paten kayabilesin diye eşine de bir paten satın alırsan, eşini sıkıldığı bir aktiviteye sürüklüyor olacaksın. Hem de maddi yönden boşa harcama yapmış olacaksınız.

8-Bir Kıvılcım Kalmadı Mahvolduk Demek

İlk zamanlar da ki aşkın kıvılcımını tekrardan yaşamak için farklı farklı şeyler deneyip ilişkinizi çok saçma boyutlara çekebilirsiniz, buna dikkat etmelisiniz. Aslında kıvılcım kaybolmadı. İlişkinizin asıl kıvılcımı bir birinize duyduğunuz güven ve uzun süredir yan yana olmanıza rağmen sıkılmıyor olmanızdır.

9-Sıkıcılık Kötüdür

Uzun süreli ilişkilerde sıkılmak kaçamayacağınız bir faktördür. Genelde dram dolu bir ilişki, inişli çıkışlı, heyecan verici birliktelik sağlıklı değildir. “Beraber, sonsuza kadar güven dolu, rahat ve birlikte sıkıcı bir hayat yaşamak.” kulağa güzel geliyor. Sıkıcılığı yenmek için güzel bir tatil hayata enjekte edilebilir. Evlilikte mutlu olmak için bazen beraber tatile çıkmak elbette gereklidir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın