Fibromiyalji Nedir Tedavisi ve Belirtileri

 Fibromiyalji Nedir Tedavisi ve Belirtileri
Okunuyor Fibromiyalji Nedir Tedavisi ve Belirtileri

Fibromiyalji, kişinin yeterince uyumasına rağmen sabah uyandığında hiç uyumamış gibi hissetmesine neden olan, bir yumuşak doku romatizması hastalığıdır. Stres odaklı bir hastalık olarak görülen fibromiyalji, stresten uzak durulduğu sürece yaşam şartlarını düzenleyerek tedavi edilebilmektedir.

Fibromiyalji Belirtileri Nelerdir?

Fibromiyalji, birçok belirti veren bir romatizmal hastalıktır. En bilinen belirtisi ise, vücudun bazı bölgelerinde oluşan hassasiyet durumudur. Sabahları zorlukla ve ağrılı bir vücutla kalkma gibi belirtiler veren bu hastalık;

 • Çarpıntı,
 • Herhangi birinin yaşadığı ağrının aynısı yaşandığında normalden daha fazla hissetme,
 • El ve ayak bölgelerinde karıncalanma,
 • İshal, kabızlık,
 • Gün içinde yorgunluk hali,
 • Depresyon,
 • Hafıza sorunları,
 • Konsantrasyon bozukluğu,
 • Ağrıya sebep olmayan uyarıcıları ağrı gibi hissetme,
 • Yapılan egzersizlerde dirençsizlik,
 • Kalitesiz uyku vb. belirtilerle de kendini belli etmektedir.

Fibromiyalji Nedenleri Nelerdir?

Tam olarak nedeni bilinmeyen bir hastalıktır. Ancak hastalığın genetik faktörlere dayalı olduğu bilinmektedir. Çocukluk döneminde yaşanan ruhsal ve fiziksel travmalar da, fibromiyalji oluşumu riskini artırmaktadır. Psikolojik boyutuyla da bilinen bu hastalık depresyon, psikolojik sorunlara bağlı uyku bozuklukları ve anksiyete gibi durumlar nedeniyle de ortaya çıkmaktadır.

Fibromiyalji Teşhisi Nasıl Konur?

Fibromiyalji hastalığının teşhisi için, uzman bir romatoloji hekimine başvurmak doğru olacaktır. Hastalığın teşhisi için, doktor ilk olarak kişinin hikayesini dinlemektedir. Ardından hastalığın belirtilerinin olup olmadığı ve fiziki bir muayene sonucunda teşhis konmaktadır. Bu teşhisin konulabilmesi için, hastanın bahsettiği şikayetleri en az üç aydır yaşıyor olması gerekmektedir. Fiziki muayene yapılırken, vücutta bulunan 18 hassas nokta üzerinde ağrı olup olmadığı kontrol edilmektedir. Bu noktalardan 11’inde ağrı mevcut ise, fibromiyalji tanısı konulması mümkündür. Ayrıca en etkili yol olmamakla birlikte, doktorun uygun göreceği kan testleri de, hastalığın teşhisi için tercih edilebilmektedir.

Fibromiyalji Tedavisi Nasıl Yapılır?

Fibromiyalji, istikrarlı tedavi isteyen hastalıklardan biridir. İlaçlarla tedavisi mümkün olan bu hastalık, tedavinin sürdürülebilmesine göre değişiklik gösterecektir. İlaç tedavisinin yanında, kişinin yaşam düzeni sağlanmaktadır.

Düzenli bir uyku, stresten olabildiğince uzak bir hayat ve dengeli beslenme, ilaçla tedavinin çok daha etkili olmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra dirençli durumlarda, doktorun kararı ile fizik tedavi, PRP uygulaması ve rehabilitasyon çeşitleri denenmektedir.

Hastadan hastaya değişecek olan doku masajı, ozon tedavisi, nöralterapi, manipulasyon tedavisi, proloterapi, gevşeme egzersizleri ve elektroterapi uygulamaları gibi tedavi yöntemleri de hastaya fayda sağlamaktadır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın