Halsizliğe İyi Gelen Besinler Nelerdir?

 Halsizliğe İyi Gelen Besinler Nelerdir?
Okunuyor Halsizliğe İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Halsizlik hali insanların bedeninde baş gösteren bitkinlik ya da yorgunluk durumudur. İnsanlar halsizlik durumunda devamlı olarak uyuma isteği duyar ve bedende özellikle kol ve bacaklarda bitkinlik hali olur. Ayrıca kişiler hiçbir şey yapmaktan hoşnut ve zevk almaz, dahası hiçbir şey yapmak istemez. Tüm bunların baş sebebi olarak kişilerdeki halsizlik durumun yaşanmasıdır. Öte yandan halsizliğe iyi gelen pek çok yol vardır. Dengeli beslenmek, düzenli uyumak, abur cubur yememek, hazır gıdaları tüketmemek gibi.

Halsizliğe İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Halsizlik halinin birçok sebebi olabilir. Bunların başında stres, aşırı çalışma, uykusuzluk ya da bedende oluşan bir virüs olabilir. Ayrıca depresyon, dengesiz beslenme ve hareketsiz bir yaşam halsizliğin nedenleri arasında gösterilebilir. Peki, halsizliğe iyi gelen besinler nelerdir? Gelin onlara birlikte bakalım,

Chia Tohumları

Chia tohumları tam bir enerji deposudur. Omega 3 yağ asidi yönünden oldukça zengindir. İçerisinde ihtiva ettiği sağlıklı yağ ve lifler sayesinde insan vücuduna lazım olan enerjiyi sağlamaktadır. İnsanda yorgunluk hissini alır götürür. Bundan ötürü kişi bir kase yoğurda 50 gram chia tohumu ekleme yaparak tüketebilir. Böylece kişi alması gereken enerjinin büyük bir kısmını almış olur.

Ceviz

Ceviz yiyerek halsizliğe karşı korunmuş olursunuz. Çünkü ceviz çok iyi bir omega 3 yağ asidi deposudur. Öte yandan pek çok mineral maddeyi de bünyesinde barındırır. Gün içerisinde 4 – 5 adet ceviz yemeniz size enerji sağlayacaktır ve bitkinliğe karşı sizi de korumuş olacaktır.

Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeği, ceviz ve chia tohumlarında olduğu gibi içinde Omega 3 yağ asidi içerir. Ayrıca vitaminler olarak, B1, B2, B5 ve B6, mineraller olarak da, demir, bakır, magnezyum, fosfor içerir. Bunlar sayesinde kişinin hem fiziksel hem de ruhsal yönden yorgunluğa büyük fayda sağlar. Öte yandan kabak çekirdeği bağışıklık sistemini güçlendirmede oldukça etkilidir.

Muz

Mutlaka muz yiyin ve yemeyi ihmal etmeyin. Çünkü muz kişiye enerji veren bir meyvedir. Bu sebeple özellikle bal ile karışım yapılarak yenirse kişiye müthiş derecede enerji verir. Güne başlamadan tüketeceğiniz bir adet muz sizi zinde tutmaya yardımcı olacaktır.

Elma

Günlük bir adet elma yemeyi adet haline getirmelisiniz. Çünkü düzenli bir şekilde elma yerseniz halsizliğe karşı bir kalkan oluşturmuş olursunuz. Ayrıca müthiş bir enerji vericidir. Elma, A, B1, B2, C ve E vitaminlerinin yanı sıra potasyum, magnezyum ile fosfor gibi mineralleri içeriğinde barındırır. Bu vitamin ve mineraller ise kişinin vücudunun güç toplamasına ve güçlenmesine yardım eder.

Havuç

Zinde kalmak ve enerji almak için her gün kesinlikle düzenli olarak havuç yiyin, ayrıca kalçada selülit oluşumunu engellediği de yapılan araştırmalarda kanıtlanmıştır.

Tere otu

Vitamin deposu tere otunu evinizden hiçbir zaman eksik etmeyin. Vitamin yönünden zengin olmasından ötürü halsizliğe karşı iyi gelmektedir. Tere otu kişiye ayrıca zindelik kazandırır.

Sarımsak

Doğal bir antibiyotik olan sarımsak pek çok hastalığa şifa olmaktadır. Aynı zamanda sarımsak yorgunluğu da alarak insanları hastalıklara yakalanmaya karşı kalkan olur.

Yulaf Gevreği

Yulaf gevreği de enerji veren besinler grubuna girmektedir. Özellikle sabah kahvaltısında süt ile yulaf gevreği birlikte tüketilir. Böylece bu karışım kişiye enerji sağlar. Yulaf gevreğinin lifli içeriği olmasından dolayı da kişilerde bağırsakların rahatlamasına neden olur. Ayrıca olarak sütün içerisine yulaf gevreğinin yanı sıra bal, pekmez ve farklı meyveleri de ekleyerek yenirse kişiye çok daha fazla güç ve enerji verecektir.

Karpuz

Yaz aylarının vazgeçilmez tadı olan ve aynı zamanda çok iyi C vitamini deposu olan karpuzu tüketerek bitkinliğinizi de yok edebilirsiniz.

Taze Karanfilli Siyah Çay

Her gün içtiğimiz siyah çaydan demleyin. Bu poşet ya da sallama çay olmamasına dikkat edin. Demlenen çaya taze olan karanfilden 8 adet ilave edin ve karıştırın. 5 dakika sonra çayı için. Bu taze karanfilli siyah çay karışımı halsizliğe iyi gelerek size enerji verecektir.

ve tabii Su

Hayat kaynağı olan sudan bol bol için. İnsanın günlük alması gereken minimum miktar 1,5 – 2 litre sudur. Çünkü insan bedenin büyük bir kısmı sudur. Bundan ötürü organların sağlıklı çalışması adına bol su içmek gerek. Unutmayınız ki, susuz kalan vücut halsiz ve yorgun kalır.

 

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın