Hamilelik Döneminde Bulantı Problemi

 Hamilelik Döneminde Bulantı Problemi
Okunuyor Hamilelik Döneminde Bulantı Problemi

Bazı anne adaylarının ilk aylarında en sık yaşamış olduğu sorunlardan birisi mide bulantısıdır. Sıklıkla görülen bulantı rahatsızlığı, hamilelik döneminin ilk üç ayında yaşanmaktadır. Bu süreçte görülmekte olan mide bulantıları genel olarak fizyolojik nedenlerden oluşur. Birçok nedene bağlı olan mide bulantıları anne adaylarını son derece rahatsız etmektedir. İlk gebelik, şişmanlık, sigara tüketimi gibi nedenler bulantıyı ne yazık ki arttırmaktadır.

Hamilelik Döneminde Bulantı Nasıl Önlenir?

Mide asla boş bırakılmamalı, günlük yemek öğünü altı öğüne çıkarılmalıdır. Yani sık ve yeterli miktarda (az porsiyon) yemek yenilmelidir.

Hamilelik döneminde bulantıyı tetikleyen çok fazla etken olmaktadır. Örneğin; bazı besinler, parfüm, sigara kokusu gibi faktörlerden uzak durmaya dikkat edilmelidir.

Kızartılmış ekmekler tercih edilmeli, çok fazla yağlı yiyecekler yenmemelidir.

Yeterli miktarda su tüketimi yapılmalıdır.

Yataktan kalkmadan önce kızarmış ekmek, galeta veya tuzlu kraker gibi besinler düzenli olarak tüketilirse mide bulantıları büyük ölçüde azalmaktadır.

Gün içerisinde çok kısa molalar vererek güneş ışığından yararlanılmalıdır.

Bitki çayları da mide bulantısına iyi gelmektedir. Gebelikte sıvı kaybı ve düşük riskini önlemek için bitki çayları tüketilmelidir. Özellikle papatya, ıhlamur, taze zencefil ile yapılan çaylar mide bulantısının büyük ölçüde azalmasını sağlar. Kekik çayı ilk 3-4 ay tavsiye edilmemektedir. Nedeni ise düşük riskini artırıyor olmasıdır.

Gaz Sorunu için Ne Yapılmalıdır?

Gaz problemi de anne adaylarında çok sık görülmektedir. Şişkinliği önlemek için az ve sık beslenmek en doğrusudur. Ayrıca yemekler çok hızlı tüketilmemelidir. Aşırı hızlı yemek yemek şişkinliğe neden olabilmektedir. Kuru fasulye, mercimek, karnabahar, lahana, soğan brokoli gibi besinler gaz sorunu oluşturduğundan tüketimi azaltılmalıdır.

Reflü Sorunu Yaşayan Anne Adayları Nasıl Beslenmelidir?

Reflü, midedeki asidin ağızdan geri gelmesi durumundaki sindirim sistemi sorunudur. Gebelik döneminde bulantı gibi çok sık rastlanılan sorulanlardan biri de reflüdür. Neredeyse anne adaylarının yüzde 70’i bu sorundan oldukça şikayetçidir. Bu sorunu önlemek için sabah uyanıldığında bir avuç leblebi veya bir dilim ekmek gibi gıdalar tüketmeye özen gösterilmelidir. Ara öğünlerde mideyi zorlamayacak besinler tercih edilmeli ve yemek öncesinde ve sonrasında sıvı alımı azaltılmalıdır. Bu dönemlerde daha çok katı yiyecekler tüketilmesi tavsiye edilmekte, çorba ayran gibi sıvı gıdalar sınırlandırılmalıdır. Yatmadan 2-3 saat öncesinde de yeme-içme kesilmelidir.

Gebelik Döneminde Kilo Alımı Nasıl Olmalıdır?

Gebelik döneminde beslenme hem anne, hem de bebek için çok büyük önem arz etmektedir. Gebelik döneminde ne az beslenilmeli ne de aşırıya kaçılmalıdır. Bu durum hem anne hem de bebeğin sağlığı için oldukça önemli. Gebelikte alınması gereken kilo, hamilelik öncesine bağlı olarak çeşitlilik gösterebilmektedir. Anne adayı hamilelik sürecinin ilk ayında, eğer kilosu ideal kilosunun altında ise ilk 3 ay 1 -1.5 kilo civarında kilo alması gerekmektedir. Eğer kilosu ideal ise ilk 3 ay kilo alması gerekmemektedir. Diğer aylarda ortalama olarak en fazla 1.5-2 kilo arası kilo alımı olmalıdır. Bu değerler normal kiloya sahip anne adayları içindir. Anne adayının yaşı da kilo alımında önemlidir. Anne adayı eğer 19 yaşın altında ise 12.5 ile 18 kilo arası kilo artışı normal kabul edilmekte; eğer 19 yaşın üzerinde ise ortalama olarak 12 ile 15 kilo arası kilo alımı sınırlandırılmalıdır. Tabi anne adayı çok fazla kilolu ise bu değerler değişmekte olup 7 ile 10 kilogram arasında olması gerekmektedir.

Hamilelik Döneminde Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalıdır?

  • Yağlı, şekerli, unlu besinler kilo alımını arttırdığından dolayı tüketimi azaltılmalıdır.
  • Gün içerisinde azar azar ama sık olacak şekilde yemek yemek gerekmektedir.
  • Sağlıklı bir gebelik için hamilelik süresince protein içeriği fazla olan balık, et, yumurta, süt ve süt ürünleri tercih edilmelidir.
  • Kırmızı et tüketilecekse eğer yağsız yerleri tüketilmelidir.
  • Doğal bitki çayları tercih edilmelidir.
  • Kola, çay, kahve gibi içeceklerden uzak durulması gerekmektedir.
  • Tuzu az tüketmeye özen gösterilmelidir.
  • Kavurma, kızartma gibi yiyecekler yerine haşlama, fırında veya ızgara gibi çok fazla yağ bulundurmayan yiyecekler tercih edilmelidir.
  • Ara öğünlerde hurma, kuru kayısı, incir, ceviz, badem gibi kuruyemişler aşırıya kaçılmadan yenilmelidir.

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın