İkinci El Araba Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 İkinci El Araba Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Okunuyor İkinci El Araba Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Araç sahibi olmak artık bir lüks olmaktan çıkmış hemen hemen herkesin en temel ihtiyaçları arasına girmiştir. Ancak ekonomik koşullar sıfır araba almayı zorlaştırmakta ve bu yüzden de pek çok kişi ikinci el arabalara yönelmektedir. Ülkemizde ikinci el piyasası son derece canlı olsa da sorunsuz bir araç bulmak çok da kolay değildir. Bu yüzden paranızın boşa gitmemesi için ikinci el araba alınırken nelere dikkat edilmeli çok iyi bilmek gerekir. Çünkü ne yazık ki problemli araçları ellerinden çıkarmak için arabayı olduğundan farklı göstermeye çalışanların sayısı da yadsınamayacak kadar fazladır.

İkinci El Araba Almadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Araba Alacağınız Yer ya da Kişi

Aracınızı mümkün olduğunca güvenilir yerlerden almaya çalışın. Eğer bir galeriden alacaksanız o dükkan ile alakalı araştırmalar yapın. İnternetteki ikinci el araç ilanlarına bakıyorsanız, satıcıya yapılan yorumlar ya da satmış olduğu diğer ürünler size fikir verecektir. Tüm bunların yanı sıra tavırları size güven vermeyen kişilerden uzak durmanız da faydalı olacaktır.

Araba Geçmişi

Alacağınız araba ne kadar hoş görünürse görünsün unutmayın ki artık en büyük hasarları ve arızaları gizlemek çok da zor değildir. Bu yüzden kesinlikle görünüşe aldanmayın. Araç hakkında en sağlam bilgiye ulaşmak için hasar kayıtlarını incelemek son derece faydalı olacaktır. Böylece ağır kazası olan araçları tespit edebilirsiniz.

Aracın Kilometresi

Unutulmamalıdır ki her şeyin olduğu gibi araç motorlarının da bir ömrü vardır ve belli bir kullanımdan sonra yeterli randıman vermeyecektir. Bu yüzden belli bir kilometrenin üstündeki araçlar sorun çıkarabilmektedir. Bunu önlemek için ise yapmanız gereken kilometresi ile oynanmamış arabalar almaktır.

Arabanın Bakımlı Olması

Bakım denince akla ilk gelen arabanın dış görünüşü olsa da aslında en önemli olan şey motor bakımıdır. Motor aracın kalbi olduğu için burada yaşanan bir problemi çözmek çok da kolay olmamaktadır. Aracı satmak isteyen kişinin arabaya bakıp bakmadığını anlamak için yapmanız gereken ilk şey motor yağını kontrol etmektir. Unutmayın ki bakımlı bir araçta;

  • Motor yağı yeterli seviyede olur,
  • Beyaz bir beze silindiği zaman koyu yeşilimsi bir renk verir. Eğer renk siyaha dönmüşse bu iyiye işaret değildir.
  • Motor yağının kıvamı akışkandır. Eğer koyu bir kıvam almışsa bu da aracın bakımsız olduğu anlamına gelir.
  • Bunların yanı sıra hidrolik sıvılarının seviyelerine de bakın. Eğer satıcı bunlara dikkat etmemiş ise aracı muhtemelen hor kullanmıştır. Bu da zaman içesinde sıkıntı yaratacak bir motora işaret eder.

Şasenin Düzgünlüğü

Arabanın en önemli özelliklerinden biri de düzgün bir şasedir. Bu yüzden alacağınız arabanın altını inceleyerek sorunsuz olmasına dikkat edin. Herhangi bir anormallik ya da paslılık görürseniz bu aracın şasesinin hasar aldığını gösterir. Çünkü şase müdahale edilen noktalardan paslanabilmektedir. Şasesi tamir gören bir araç ise kolay kolay düzen tutmamaktadır.

Araba Kaportası

İnsanların bir arabada ilk baktığı yer dış görünüşüdür. Bu yüzden kaporta da son derece önemlidir. Almak istediğiniz aracın tüm panellerini elinizle yoklamalısınız. Eğer elinize bir kabarıklık ya da pütür pütürlük geliyorsa o bölge muhtemelen boyalıdır ve altına da macun çekilmiştir. Bu da o bölgenin zamanla kabarıp döküleceği ve size masraf çıkaracağı anlamına gelir. Yine bu tarz sıkıntıları anlamak için aracın yüzeylerine doğru açılar ile bakarak eğiklikleri ve kabarmaları tespit edebilirsiniz.

Aracın Sesi

Aracı test etmek için kullanmaya başladığınızda arabadan gelen tüm sesleri iyice dinleyin. Bu size gerek motor gerekse de yürüyen hakkında fikir verecektir. Eğer anormal ya da anlaşılmaz sesler duyuyorsanız bu da iyiye işaret olmayacaktır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın