Köpekler Hakkında Yanlış Bilinen Gerçekler

 Köpekler Hakkında Yanlış Bilinen Gerçekler
Okunuyor Köpekler Hakkında Yanlış Bilinen Gerçekler

Çevremizdeki dostlarımız olan köpekler ile ilgili genel bilinen yanlışlar vardır. Öyle ki dışarı da gördüğümüz zaman çekindiğimiz zamanlar olur. Bu canlılar yaşamımızın bir parçası olmakla beraber bizim dostlarımızdır. Bu canlı varlıkları bu şekilde görüp düşünmek onlara olan ön yargılarımızı da ortadan kaldırır.

Köpekler Hakkındaki Yanlış Bilgiler

Doberman

Bu ırka mensup köpekler, belli bir yaşı aştıktan sonra yetişkinlik döneminde, beyinlerinin büyümesi sebebiyle kafatasına yapılan baskılar sonucu duyulan acı itibari ile saldırganlaştığı bilinmektedir. Sahiplerine veya çevreye zarar vermesi buna bağlanır. Aslında bu tamamen yanlış bir bilgidir. Bu ırka mensup dobermanlar, diğer köpek ırkları gibi sağlıklı bir yaşam sürmektedir. Buna benzer sağlık problemlerinin olduğu yanlış bir bilgi olarak kabul edilmektedir.

Kırma (Melez) Köpekler

Bu köpek cinsleri aslında sokaklarda yaşamakta olan dost canlısı köpeklerimizdir. Kırma köpekler hakkında bilinen bir yanlış ise, dik başlı bir biçimde hareket ettikleri, istedikleri zaman istedikleri alanlarda dolaştıkları, evcil bir biçimde insanlar ile yaşayamayacağı söylenmektedir. Verilen eğitimlere cevap vermeyecekleri de yaygın bir söylemdir. Fakat bu yanlış bilinen bir bilgiden ibarettir. Barınaklardan alınan melez köpeklerin insanlar ile uyumlu yaşadığı, arama kurtarma görevlerinde yardımcı oldukları görülmüştür. Bunların dışında bu ırkın köpekleri safkan olanlara göre sağlıklı bir biçimde daha uzun süreli bir yaşam sürebilmektedir.

Pitbull

Bu köpekler ile ilgili bilinen en büyük yanlış kanı laboratuvar ortamında üretilmiş olmalıdır. Bulldog ile bullterrier ırklarının melez hale getirilmesi ile saflaşmış bir ırktır. Bu saflaştırılmış ırkın ortaya çıkarılmasında herhangi bir laboratuvar ortamı kullanılmamıştır. Pitbullar ile alakalı bilinen bir diğer yanlış kanı ise saldırgan olmalarıdır. Bu saldırganlıkları kendilerine bağlı olmamakla beraber, yanlış kişiler tarafından sahiplenmesi ile beraber, suistimaller sonucu tehlikeli bir hayvana dönüşmektedir. Hatta ülkemizde tehlikeli köpek ırkları kapsamında görülmektedir. Doğru ellerde yetiştirildiği zaman oldukça iyi bir köpek türüdür. Köpeklerin üzerinde yapılan yanlış uygulamalar onların kötü şöhrete sahip olmalarına neden olmuştur.

Köpekler ve Kıskançlık

Patolojik bir davranış olan kıskançlık, insana has bir davranış şeklidir. Köpeklerin kıskanç oldukları ise yine yanlış bir kanıdır. Köpek sahiplerinin bu tarz düşüncelere sahip olması, köpeklerin vücut dillerinden kaynaklanmaktadır. Aslında biz insanların davranışları yanlış anlamasından dolayı ortaya çıkmaktadır.

Köpekler ve Beslenme

Köpekler ile ilgili bilinen bir diğer yanlış ise, bir yaşına ulaşan köpeklerin tek öğün yemek yemesidir. Bu konudaki doğru kanı ise, günlük 2 porsiyon şeklinde ayrı zamanlarda verilmesidir. Bu tarz bir beslenme şekline devam edilmesi köpeklerin daha sağlıklı yaşamasını sağlar.

Barınak Köpekleri ve Sahiplenme

Barınaklarda bulunan yetişkin köpekleri sahiplenmek istemez çoğu insan. Bunun nedeni olarak da bu hayvanların yetişkin olduğu için aile yaşamına ve eğitimlere uyum sağlayamayacak olması gösterilir. Yanlış bilinen bir algı olan bu durum köpeklere iyi davranıldığı vakit sahiplerine çok iyi bir şekilde uyum sağladığı görülmüştür. Ayrıca yavru köpeğin büyüme aşamasında çıkardığı eğitimsel zorlukları da yaşatmazlar.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın