Lenfoma Kanseri Nedir Tedavisi ve Belirtileri

 Lenfoma Kanseri Nedir Tedavisi ve Belirtileri
Okunuyor Lenfoma Kanseri Nedir Tedavisi ve Belirtileri

Lenfoma lenfatik sistemde yavaş yavaş gelişen bir kanserdir. lenfoma 2 gruba ayrılmaktadır; Hodgkin lenfoma ve non-Hodgkin lenfoma olarak incelenir. Her iki genel lenfoma tipi de benzer temel belirtilere sahiptir. Lenfoma’nın bariz belirtileri keşfedildiğinde hemen doktora görünmek gerekir. Kesin bir teşhis için doktorunuz, bazı görüntüleme teknikleri ve biyopsi işlemi ile kan kanserini teşhis edebilir.

Kan Kanseri Belirtileri

Lenf düğümlerinde şişme meydana gelir. İnsanların tanımladığı en yaygın lenfoma semptomu şişmiş lenf nodudur. Şişme tipik olarak cildin altında görülebilen ve hissedilebilen bir yumruya neden olur. Bu yumru boyun, koltuk altı ya da kasık üzerinde bulunabilir. Lenfoma kanseri ile ilişkili topaklar tipik olarak ağrılı değildir. Bu durum, bazen onları tespit etmeyi zorlaştırabilir.

Lenfoma Kanserinin Yaygın Belirtileri

Gece aşırı terlemek, lenfoma kanseri belirtisi olabilir. Yatağı ıslatacak kadar çok terlemek tipik lenfoma semptomlarındandır.

Yine gece titreme- üşüme de görülebilir. Fakat her gece titremesi, lenfoma belirtisi değildir.

Ani kilo kaybedişler, lenf kanseri belirtilerindendir. Lenfoma kanseri nedeni ile iştah kapanır, kilo vermek hızla gelişir. Hasta, yemeğe olan ilgisini kaybeder. 6 ay geçmeden hasta toplam ağırlığının 1/3’ünü kaybedebilir.

Karnınızda şişkinlik-gaz ve ağrılı şişme oluyorsa bu da lenfoma belirtilerindedir. Karnın aşırı büyümesi karaciğer ve dalak büyümesi nedeni ile olur. Bu organın şişmesi az yemek yediğinizde bile kendinizi tok hissedersiniz. Mide biraz şişince karaciğer ve dalak organı büyüdüğü için sıkışma meydana gelir.

Deride bazen döküntüler ve kaşıntı oluşabilir. Kırmızılaşmış lokal deri lekeleri ciddiye alınmalıdır. Lekeler sanki güneş yanığına benzer.

Hiç bir aktiviteye katılmadığınız halde, kendinizi çok yorgun hissederseniz, bu da belirtiler arasındadır.

Solunum sisteminizdeki sorunlara dikkat edin. Öksürük, nefes darlığı ve göğüs ağrısı kan kanseri lenfoma belirtileridir. Bu semptomları şişmiş lenf nodları ile beraber taşıyorsanız zaman kaybetmeden hastaneye gitmenizde yarar var.

Uzmanlar Hodgkin lenfomanın nedenini araştırıyorlar ancak herhangi bir somut neden bulunamamıştır. Lenfosit denen enfeksiyonla savaşan vücut hücresi kalıtsal mutasyona ( kalıcı değişiklik) uğradığı bilinmektedir. Bu değişim, birçok kontrolsüz hücre çoğalmasına neden oluyor. Mutasyon lenfatik sistemde biriken çok sayıda büyük boyutlu, anormal lenfositlere neden olunca vücudun çeşitli yerlerinde elle kontrol edilebilir şişlikler ortaya çıkıyor. Hastalığın risk faktörleri arasında yaş faktörü vardır. Hastalık 55 yaşını geçenlerde ve 15-35 yaşları arasındaki insanlarda görülüyor. Bir diğer risk faktörü de genetik faktördür. Geçmişte Eps-Barr enfeksiyonu geçiren hastalarda lenfoma geliştirme riski daha yüksektir.

Lenf Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi, tüm kanser hastalıklarında olduğu gibi, kemoterapi, radyoterapi ve ilaç tedavisi ile yapılıyor. Kemoterapi, lenfoma hücrelerini öldürmek için kimyasal bileşenlerin kullanıldığı bir ilaç tedavisidir. Kemoterapi ilaçlarının içeriği, kan dolaşımınız boyunca hareket eder ve vücudunuzun hemen hemen tüm bölgelerine ulaşabilir.

Kemoterapi, Hodgkin lenfoması olan kişilerde radyasyon tedavisi ile birleştirildiğinde çok başarılı sonuçlar vermektedir. Kalp hasarı, akciğer hasarı, doğurganlık sorunları gibi ciddi uzun vadeli komplikasyonlar oluşabilir. Tedavide kar-zarar hesabı yapılır. Kanser hücrelerini öldürmenin bedeli başka organların hasar görmesi olabilir. Ancak kanserli hücrelerin ölümü daha önceliklidir. Kemoterapi dışında radyasyon tedavisi de kombine olarak uygulanabilir, kanser hücrelerinin ölümü hedeflendiği için X ışınları ve proton bombardımanı kullanılır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın