Migreni Tetikleyen ve Baş Ağrısını Arttıran Şeyler

 Migreni Tetikleyen ve Baş Ağrısını Arttıran Şeyler
Okunuyor Migreni Tetikleyen ve Baş Ağrısını Arttıran Şeyler

Eğer migreni hayatınızda bir kere bile yaşadıysanız, bir şeyi çok iyi biliyorsunuzdur: ondan uzak durmak. Migreni ortaya çıkaran tetikleyiciler iyi bilinse de, bunların hangisinin sizi etkilediğini belirlemek çok daha önemlidir. Çünkü bu tetikleyiciler kişiden kişiye değişebiliyor. İşte bir migren oluşturabilecek en yaygın alışkanlıklardan bazıları. Eğer bunlardan siz de olanlar var ise, uzak durmaya çalışmanız lehinize olacaktır.

Migreni Tetikleyen ve Baş Ağrısını Artıran Şeyler

Stresli Hissetmek Migreni Tetikler

Amerika’daki nörolog Baylor Scott’ a göre : “Stres büyük bir faktördür ve sıklıkla ortak bir migren tetiği olarak tanımlanır.” Uzun saatler çalışmak ya da stres yapmanıza neden olacak bir şeyi yapmanız, migrenin oluşmasına veya baş ağrınızın fazlalaşmasına neden olacaktır.

Antidepresanlar ve konuşma terapileri stresi azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Bu yüzden, stresi tamamen hayatınızdan atmak yerine, onla nasıl başa çıkacağınızı öğrenmek, çok daha pratik olacaktır.

Diyeti Umursamamak

Bazı yiyecekler (Monosodium Glutamate içeren besinler, genelde çorbalarda ve hazır yiyeceklerde bulunur), kafein, çikolata, soya, işlenmiş et, aspartam vs migreninizi tetikleyebiliyor. Ama sizin tüm bu sayılanları bir anda kesmek yerine, teker teker deneyerek kesmeniz daha faydalı olabilir. Çünkü bu sayede spesifik olarak hangisi veya hangileri migreni tetikliyor görebilirsiniz.

Yemekleri ve Sıvıları Atlamak

Düşük kan şekeri anlamına gelen Hypoglycemia, çok aç olduğunuz zaman ortaya çıkar ve kan damarlarının genişlemesine ya da kasılmasına neden olur. Bu da migreni tetikleyebilir. Ayrıca böyle ederseniz vücudun stres seviyesini de arttırmış olursunuz. Dehidrasyon, yeterince sıvı tüketmemeniz demektir. Düşük kan basıncına neden olur ve bu yüzden migreninizi tetikleyebilir. Sıvı tüketmeyi unutmamalısınız. Yeterince sıvı tüketerek, özellikle migren sonrası hissedilen yorgunluktan kurtulabilirsiniz.

Parlak Işıklar, Aşırı Gürültü ve Sert Kokulara Maruz Kalmak

Migrene eğilimli olan insanlar özellikle kokuya, sese, ışığa hassas olabilirler. Sigara, parfüm ve losyonlardaki kimyasallar ve parlak ofis ışıkları gibi. Bunu, parfüm satan mağazaya girip çıkınca ölçebilirsiniz veya parlak ışıklı ortamda biraz durup sonra daha az ışıklı yere geçip, baş ağrınızda artış var mı yok mu diye kontrol edebilirsiniz.

Çok Fazla Ekran Başında Zaman Geçirmek

Elektronik cihazlardan gelen ışık da migreni olan insanları rahatsız edebilir. Telefonunuzun parlaklığını (özellikle akşam karanlık ortamdaysanız) kısın veya ekrana bakarken kullanmak için özel mavi ışık filtreli gözlük alabilirsiniz. Probleme neden olan sadece ışık değil. Ekrana bakarken veya telefonla oynarken duruşunuz bile kötü etkiye sebep oluyor genellikle.

Düzensiz Uykular

Çok az uyumak ya da çok fazla uyumak da migreni tetikleyebilir. Ayrıca, uyku kalitesi de çok önemlidir. Ne yazık ki, eğer migren sizin uyku kalitenizi etkiliyorsa, bu kalitesiz uyku daha da migren artışına neden olacaktır.

Bunun kolay çözümü ise, uykudan önce ekrana bakmaktan kaçınmanız. Özellikle yatmadan önce çoğu insanın yaptığı gibi telefonda sosyal medyada takılıp, bir iki video izlemeyi bir kenara atın.

Dişleri Sıkmak

Temporomandibular eklem (TMJ) uyumsuzluğu ve dişleri sıkmak çene ağrısına neden olur ve bu da migren ağrılarını tetikleyebilir. Genelde insanlar TMJ ‘ı stresin bir sonucu olarak yaşar. Eğer uykudayken veya gün içinde dişinizi sıktığınızı fark eder veya bu durumdan şüphelenirseniz, doktora danışmalısınız.

Belli İlaçları Aşırı Kullanmak

Reçetesiz satılan ilaçları çok sık kullanmak, rebaund baş ağrılarına sebep olur. Çünkü insanlar sürekli kendi kendine ilaç vermeye ve zamanla dozunu artırıp bitirmeye eğilimlidirler. Eğer migreni tecrübe ederseniz, doğru tedaviyi almaya gayret gösterin.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın