Mutfakta Bıçaklar Nasıl Saklanmalı

tabii ki en iyi seçenek mutfağın büyüklüğüne ve çalışma alanınıza göre değişir,
 Mutfakta Bıçaklar Nasıl Saklanmalı
Okunuyor Mutfakta Bıçaklar Nasıl Saklanmalı

Bir kere iyi bir bıçak setine para verdikten sonra bu bıçakların keskin kalmasını sağlayacak ve zarar görmemelerini sağlayacak şekilde saklamak çok önemlidir. Bıçaklar nasıl saklanır diye soruyorsanız bir sürü seçenek mevcut fakat en iyi seçenek mutfağın büyüklüğüne ve çalışma alanınıza göre değişmektedir.

Peki Bıçaklar Nasıl Saklanmalı?

Bıçak Blokunda Saklamak

Bıçaklara kolay ve zahmetsiz erişim için bir adet bıçak bloku satın alınmalıdır. Bıçaklarınızın elinizin altında olmasını ve ayıracağınız boş bir alanınız da varsa, tezgâh üstü bıçak bloğu depolama için ideal bir seçenektir. Standart bıçak blokları ortalama kalitede bıçaklarla ve çok farklı renk ve ahşap seçenekleri ile piyasaya sürülmektedir. Bu nedenle herkes için uygun olabilecek bir bıçak blokunun olduğu söylenebilir. Sıra dışı boyutlarda olan bıçaklar için özel yapılmış bıçak blokları temin edilmelidir. Şekilsiz bıçakların kolayca girmesini sağlayacak özel olarak yapılmış bazı bıçak blokları da piyasada mevcuttur. Eğer değişik şekillerde bıçaklarınız varsa, slotsuz bıçak bloklarını tercih etmelisiniz. Bıçak bloku, kişinin çalışacağı alanın yakınında bulundurulmalıdır. Bıçak blokunun, çalışma alanının yakınında olması yemek hazırlarken bıçaklara hızlı ve kolay erişim sağlanmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca farklı bir bıçak kullanmanız gerektiğinde, bıçak bloku yakında ise, hızlıca ve kolay bir şekilde bıçak değişimi yapılabilir. Bıçak blokunda bıçak saklarken bıçağın üst yüzü yukarı bakmalıdır. Bu şekilde bıçakları saklamak, bıçakların keskinliğini korumasına yardımcı olacaktır.

Çekmecede Bıçak Saklamak

Öncelikle çekmecenin ölçüleri alınmalıdır ve çekmeceye konulacak şeylerin çekmecenin boyutlarını aşmadığından emin olunmalıdır. Aksi takdirde alınan ekipman herhangi bir fayda sağlamayacaktır. Çekmeceye konulacak bıçaklar, zorlama söz konusu olmadan çekmeceye rahatça girmelidir. Bıçaklar, çok gevşek olarak da yerleştirilmemelidir çünkü bu durum bıçakların birbiri üstüne devrilmesine ve bıçaklar üzerindeki çeşitli çiziklere neden olabilmektedir. Bıçak bloklarının çekmeceye konulmak için hazırlanan versiyonları da vardır. Bu versiyonlardan hangisinin seçileceği kişinin mutfağına göre değişiklik gösterir. Bıçak bloklarının çekmeceye konulan versiyonları genellikle ev işleri için tasarlanmış ve bıçakların korunmasını amaçlayan eşyalardır. Bıçak bloklarının bu versiyonları sayesinde bıçaklar gözden uzak fakat kolayca erişilebilir bir yerdedir.

Kabin Altı Bıçak Yöntemi

Eğer bıçak bloklarının çekmece için hazırlanan versiyonları sizin için uygun değilse, kabin altı bıçak muhafaza yöntemini deneyebilirsiniz. Bazı mutfak çekmeceleri, bıçaklar ve diğer bazı ürünler için fazladan depolama yeri bulundurmaz. İşte bu gibi durumlarda kabin altı bıçak muhafaza yöntemi denenebilir. Bu sayede kolay erişim haricinde bıçak blokunda bıçak saklamanın verdiği tüm avantajlara sahip olunabilir.

Manyetik Duvar Şeridinde Bıçak Saklamak

Duvara bağlanmış manyetik şeritler aracılığıyla bıçak saklamak, bıçakları saklamanın en bilindik yollarından biridir. Manyetik duvar şeritlerini almak ve kurmak oldukça düşük maliyetlidir. Bununla birlikte çalışmanız sırasında bu manyetik şeritler sayesinde bıçaklara erişiminiz kolay olacaktır. Bu yöntem, belki de bıçak saklama yöntemleri arasında en iyisidir. Eğer bıçaklar manyetik şeride düzgün bir şekilde takılıp çıkartılırsa, bıçağın sivri ucuyla temas riski ve yaralanma riski en aza inecektir. Manyetik şeridin, bıçağın keskin kenarı üzerinde çizik bırakmadığından emin olunmalıdır. Bu durumla, bıçağın manyetik şeride nasıl takılması gerektiği öğrenilerek başa çıkılabilir.

Bıçaklar Nasıl Yerleştirilmelidir?

Bıçaklar, bıçaklar için ayrılan boşluklara dikkatlice ve nazikçe yerleştirilmelidir. Bu işi yapmanın en sağlıklı yolu ise bıçakları kaydırarak bıçak blokunda onlara ayrılan yerlere yerleştirmektir. Eğer yeterli alan yoksa bile, asla iki bıçak tek bir boşluğa konmamalıdır çünkü böyle yapıldığında her iki bıçakta zarar görecektir. Mutfaklarda ya az sayıda bıçak, bıçak bloklarında saklanmalıdır ya da daha çok bıçak saklamak için daha fazla alan yaratılmalıdır.

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın