Mutlu Olmanın Basit Yolları Nelerdir?

 Mutlu Olmanın Basit Yolları Nelerdir?
Okunuyor Mutlu Olmanın Basit Yolları Nelerdir?

Günümüzde binlerce kişi tarafından mutlu olmak için ne yapmak gerekir sorusunu rahatlıkla duyabiliyoruz. İnsanın içinde bulunduğu ruh halleri, yaşadığı hayat, tecrübe ettiği olaylar gibi birçok kavram mutluluk ve mutsuzluk anlamında önemli rollere sahip. Mutluluk, insanın yarınlara daha güzel bakmasını sağlayan bir duygu, kimine göre ulaşılabilmesi çok zor, kimilerine bir hayal olarak adlandırılmakta. Aldığımız her nefesin bir anlamı varken, mutsuzluklarla dolu bir hayatta ilerlemek ne kadar doğru olabilir? İnsanın elinde olmayan birçok şey var evet, sağlık problemleri, maddi problemler, ailevi sıkıntılar gibi onlarca olumsuzluklar sayabiliriz. Peki, bu sorunlara göğüs germek adına neler yapılıyor? Pes etmek ve savaşmak arasında anlam farklılıkları, insanlar tarafından tam olarak kavranabilmiş değil.

Mutlu olmak için öncelikle insanın kendi olması gerekiyor. Detaylı anlatacak olursak, kendisinden çok başkalarını düşünme durumu, belirli bir süre zarfından sonra büyük zararlara yol açabilmektedir. Bir kere doğulan ve bir kez ölebilme hakkı verilen bu dünyada, çok küçük şeylerden dahi mutluluğu yakalayabilirsiniz.

Olmayan şeyleri düşünmek yerine, sahip olduğunuz değerlere saygı göstererek başlayabilirsiniz mesela. Dışarıya bakarak kendinizi yargılamanız da, yapacağınız en büyük hatalardan bir tanesi olacaktır. Yaşadığınız hayatı kabullenerek, daha iyiye odaklanın. Başkalarının yaşantı sizin hayatınıza etki etmeyecektir.

Mutlu Olmak İçin 5 Öneri

1 – Hayatınızı anlamsız bir hale getirecek olaylardan uzak durmaya çalışın. Ruh halinizi, moral ve motivasyonu daima yüksek tutun.

2 – Size iyi gelmeyen ve zarar veren arkadaşlarınız ile hemen bağlarınızı koparın. Hayatınızda oldukları her an zarar görmeye devam edeceğiniz muhtemel.

3 – Hayallerinize ve hedeflerinize odaklanın, bu yolda ayağınıza batacak olan dikenlerin keyfini çıkarın. Bu sizi oldukça güçlü hale getirecektir.

4 – İçinde bulunduğunuz yaşantıdan dert yanmak yerine, size sunduğu güzellikleri yaşamayı deneyin.

5 – Stres, hüzün, umutsuzluk duygularına yol verin, sizden bir beklentisi olmadığında zaten kendileri gidecektir.

Mutlu Görünmek Yerine Mutlu Olun!

Her insan tarafından yapılan bu hata, olumsuz etkileri ile daha kötü sonuçlar doğurmaktadır. Şöyle düşünün, hayal ettiğiniz arabaya sahip değilsiniz ama çevrenize sahipmiş gibi yapıyorsunuz. Bu size kendinize ve çevrenizi kandırmaktan başka size bir şey katmayacak, emin olabilirsiniz. İnsanlardan mutsuz olduğunu saklayan kişilerin, yaşadığı olumsuz duygulara kendini daha çok kaptırdığının bilincinde olması gerekiyor. Arkadaşlarınız ve aileniz tarafından içinde bulunduğunuz duruma çok iyi bir çözüm önerisi de gelebilir. Bunları da göz önünde bulundurmak size faydalı olacaktır. Dışarıda maske ile dolaşmak yerine kendinizi ön plana çıkarın. Saklanmayın, saklamayın, kendinizle yüzleşin. Bu hayatta insanın en büyük savaşı kendiyle olanıdır. Bu savaşı galip ya da mağlup bitirmek insanın kendi elindedir. Mutlu olmak için büyük beklentilere girmeyin, belki çok yakınınızda sizi bekliyor olabilir.

İnsan Mutlu Olmak Zorunda Mı?

İnsanın yaşadığı hayattan keyif alabilmesi için mutlu olması gereklidir. Mutlu olmak istemeyen insanlarında bulunduğunu biliyoruz. Bu insanlar genel olarak hayatından pek bir şey beklemeyenler sınıfında kendine yer ediniyor. Sorunun cevabı özet olarak ‘evet’ oluyor. Kendini daha iyi hissetmek, hayattan keyif almak, daima gülmek, insanın en çok keyif aldığı davranışlar arasındadır. Bunların olmaması, hayatın çok daha zorlaşma ve çekilmez bir hal evresine geçmiş olması demektedir. İnsan büyük beklentiler eşliğinde birçok şey denese de, bazı zamanlarda ya da çoğu zaman mutluluğu bulamaz. Mutluluğu bulamadığımız şeylere daha çok yönelmek yerine, mutlu olmak için sadece birkaç şeye ihtiyaç olmadığını düşünmek, pratik çözümler üretmek adına faydalı olabilir. Mutluluk her şey üzerinden kazanılabilecek bir duygudur, birkaç şey üzerinden beklenti oluşturmak, yapılan hataların başında gelmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın