Öğrenciyken Çalışarak Para Biriktirmek

 Öğrenciyken Çalışarak Para Biriktirmek
Okunuyor Öğrenciyken Çalışarak Para Biriktirmek

Özellikle doğup büyüdüğü şehrin dışında okuyan öğrenciler olmak üzere, öğrenciler okul hayatında geçim sıkıntısı yaşayabilmektedir. Bu durumun sonucu olarak da genellikle üniversite öğrencileri ek gelir elde edebilecekleri veya birikim yapabilecekleri yollar aramaktadır. Belirli bir yaşa gelip üniversiteye geçen öğrenciler, kendi ayaklarının üzerinde durup ailelerine bağımlı olmaktan kurtulmak isteyebilmektedir. Peki, öğrenciyken nasıl para biriktirilir?

Öğrenciyken Çalışarak Para Biriktirmek

Bir öğrenci için para biriktirmenin en iyi yolu, okurken çalışıp ek gelir elde etmektir. Genellikle öğrencilerin en yaygın olarak çalıştıkları yerler kafeler ve restoranlardır. Öğrencilerin ek gelir elde edebilecekleri işler sadece bunlar olmamakla birlikte evden yapılabilecek işler bile vardır. Eğer öğrenciler kendilerine ek gelir sağlarlarsa, kenara para koyup biriktirmeleri de kolay olacaktır.

Eğer bir öğrenci okurken para kazanıyorsa birikim yapmasının en iyi yolu, maaş aldığı anda maaşının bir kısmını görmezden gelip kenara koymaktır. Bu kenara koyulacak paralar birikim için bir banka hesabı açıp oraya koyulabilir veya evde herhangi bir kumbaraya koyulabilir.

Bu durum sadece öğrenciler için geçerli olmamakla birlikte tüm yaş grubundan çalışan insanlar için geçerlidir. Maaş alıp kenara koyduktan sonra dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, çok acil durumlar haricinde paraya ihtiyaç olduğunda onu kenardan almamak ve birikmesini beklemektedir.

Öğrenciyken Çalışmadan Para Biriktirmek

Okurken çalışarak para biriktirilebileceği gibi, çalışmadan da para biriktirmek mümkündür. Eğer bir öğrenciye ailesi düzenli olarak para gönderiyorsa ve bu yeterliyse, bu parayla da birikim yapılabilir. Eğer öğrenci evinde kalınıyorsa tasarruf etmenin en iyi yolu dışarıda yemek yemeyip, evde yemek yapmayı öğrenip yemek yapmaktır.

Öğrenci evinde kalıp da evde yemek yapmaya başlanırsa ilk başlarda malzemelere fazlaca para vermek, öğrencilere zor gelebilmektedir. Ancak uzun vadede yani haftalık veya aylık olarak bakılırsa, evde yemek yapmanın dışarıdan yemek söylemek veya dışarıda yemek yemeye göre çok farklı olduğu görülecektir. Bir diğer önemli nokta da gereksiz harcamalardan kaçınmaktır. Eğer bir öğrencinin belirli internet sitelerine veya telefon uygulamalarına gereksiz derecede üyeliği varsa, bu üyelikleri iptal etmek en iyi çözüm olacaktır. Bu yapıldığı sürece aylık olarak düşünüldüğünde güzel bir miktar para kenara koyulabilir.

Birikim Yapmak İçin Öneriler

Öğrenciler bazı harcamalarını bu şekilde kısarak paralarının artmasını sağlayabilirler. Ancak burada önemli bir nokta da o artan paraları gereksiz yere harcamamak ve biriktirmektir. Çalışırken biriktirmekte olduğu gibi bu şekilde biriktirmede de, biriken paraları bir banka hesabına koyarak veya evde tutulan bir kumbaraya koyarak biriktirmek etkili olacaktır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın