Özgüveni Arttırmak İçin Tavsiyeler

 Özgüveni Arttırmak İçin Tavsiyeler
Okunuyor Özgüveni Arttırmak İçin Tavsiyeler

Özgüven, insanların girdiği ortamda kendini fark ettirmesini sağlayan bir olgudur. Özgüveni yüksek kişiler, bulundukları ortamda hem güçlü duruşları hem de doğru bir vücut dili kullanışları ile dikkat çekerler. Ancak bazı insanlarda oluşan iç ses, onu başarısız ve kötü göründüğüne inandırabilir. Tam da bu ruh halinde olan kişilerin atacağı beş önemli adım, kişiyi özgüveni tam bir insan haline getirebilir.

Her Şeyden Sorumlu Olmadığına İnan

İnsan hayatında her şey beklendiği gibi gitmeyebilir. Yaşanan iniş ve çıkışları doğal karşılamak gerekirken, bunun suçlusu olarak kendinizi görmeniz özgüven eksikliğini tetiklemektedir. Hal böyle olunca yapmanız gereken ilk şey, yaşanan tüm olayların sorumluluğunun sizde olmadığına beyni inandırmaktır. Burada sorulması gereken en doğru soru; Yaşananlar karşısında rolüm ne olmalı? Sorusudur.

İlgini Çeken Şeylerle Uğraş

Çevremizde yer edinmek adına, birçok meşgaleyi kaçırmaktan korktuğumuz anlar olabilir. Bu korku akılda yer edinerek, özgüven kaybı oluşmasını sağlayacaktır. Siz de bunun aksine, insanların sizden bekledikleri arasında sizin için en keyifli olanını seçmelisiniz. Unutmayın ki, bu hayat sadece sizin! Seçimleriniz sizi ve özgüveninizi derinden etkileyecektir.

Özgüven için İyi Olduğuna İnan

İnsanın bir şeyleri başarması kadar güzel bir duygu yoktur. Bu durum, kişiye kendini mutlu hissettirebilir. Ancak, çevrenizde başarıları ile dikkat çeken insanların sizden her zaman iyi olacağı düşüncesine kapılırsanız, özgüven duygusu kökten yok olacak demektir. Bunun yerine aynanın karşısına geçmeli, becerinizin olduğu konularda iyi olduğunuza inanmalısınız. Bunu alışkanlık haline getirdiğinizde, hem kendinizden hem de yaptıklarınızdan memnun kalacaksınız. Memnuniyetiniz ise özgüveninizin artmasına yardımcı olacak. Deneyin ve görün.

İçgüdülerine Güven

Özgüven eksikliği söz konusu olan insanlarda, kendi fikirlerinden önce başkalarının fikirleri önem taşır. Eğer ”Elalem ne der?” sorusunu kendinize soruyorsanız, bir sorun söz konusu demektir. Böyle durumlarda silkelenmeli ve kendinize gelmelisiniz. Giydiğiniz bir kıyafeti kendinize yakıştırdıysanız, o kıyafet üzerinizde durabilecek en doğru kıyafettir. Kendi bildiğinizden şaşmamalı ve umursamaz olabilmeyi öğrenmelisiniz. Özgüven için bu çok önemlidir.

Her Şeyi Oluruna Bırak

Atalarımız ”İyi düşün iyi olsun.” demişler. Bu sözü biraz daha açarsak eğer, bir insanın başaracağını düşünerek ve buna inanarak başladığı bir işte, başarma ihtimali oldukça yüksektir. Ancak bunun tam aksine, inanılan bir işte hüsrana uğramakta mümkündür. Uğradığınız hüsran, işin sona erdiği anlamına gelmez. Öncesinde üstesinden geldiğiniz problemleri göz önüne alarak, durumu oluruna bırakabilir ve düzeltmek için uygun anı bekleyebilirsiniz. Bu hem stres oranınızı azaltacak hem de özgüven kaybı yaşamanıza engel olacaktır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın