Papatya Yağının Faydaları ve Nasıl Yapılır

 Papatya Yağının Faydaları ve Nasıl Yapılır
Okunuyor Papatya Yağının Faydaları ve Nasıl Yapılır

Sarı ve beyaz renkleriyle baharın habercisi papatyalar doğanın insanlara sunduğu en güzel bitkiler arasında yerini alır. Alternatif tıpta uygulanan ve pek çok derde deva olan papatya yağı mevsimi geldiğinde kendinizde elde edebileceğiniz bir bitkisel yağdır.

Papatya yağı nasıl yapılır?

Bahar mevsimi geldiğinde toplayacağınız papatyaların çiçek kısımlarını sap kısmından ayırarak bir şişe içerisine yerleştirin. Üzerine ekleyeceğiniz saf zeytinyağı ile kapağını sıkıca kapatarak 3 hafta güneş gören bir yerde bekletin. Bekleme süresinde haftada 1 veya 2 kez şişeyi çalkalamanız gerekir. Üçüncü haftanın sonunda şişeyi açarak bir tülbent yardımıyla papatya tortularını süzün. Elde ettiğiniz papatya yağını dilediğiniz an kullanabilirsiniz.

Papatya yağı cilt bakımı için nasıl kullanılır?

Bir pamuğa az bir miktarda damlatacağınız papatya yağı ile cildinizi iyice silin ve parmak uçlarınızla dairesel hareketlerle cildinize masaj yapın. Cildinize yedireceğiniz bitkisel yağı 1 saat kadar cildinizde bekleterek cildinizi arındırın. Papatya yağı ile haftada 1 kez cildinize yapacağınız bakım cildinizin daha pürüzsüz görünümüne yardımcı olacaktır. Ayrıca kuru ve sert cildin yumuşamasını da sağlayabilirsiniz.

Papatya yağının faydaları nelerdir?

1- Cilt bakımında tercih edilecek ürün cildin daha yumuşak olmasına yardımcı olur ve pürüzsüz bir cilt etkisi yaratır.

2- Papatyaların çiçekleri saç bakım merkezlerinde saç açma işlemi için tercih edilmektedir. Papatyaların bitkisel yağını da aynı işlem için kullanabilirsiniz. Ayrıca saçları arındırarak saçlardaki kepek problemlerini de ortadan kaldırır.

3- Saç köklerine masaj yaparak uygulandığında saç renginin açılmasından şikayetçi değilseniz saç köklerini güçlendirebilir, kırılma ve dökülmelerin önüne geçebilirsiniz.

4- Bebeklerin gaz problemlerine bağlı karın ağrısı şikayetleri için karın bölgesine birkaç damla damlatacağınız papatya yağı ile masaj yaparak ağrıyı dindirebilirsiniz.

5- Genel olarak ağrıyan bölgelerde cilde sürülerek masaj yapıldığında ağrıyı hafifletici etkisi bulunmaktadır.

6- Tüm cilde uygulayabileceğiniz papatya yağı cildin daha parlak ve canlı görünmesini sağlayacaktır.

7- İçeriğindeki etken maddeler rahatlatıcı ve gevşetici bir etkiye sahiptir. Bu nedenle gece yatmadan önce papatya yağı ile yaptıracağınız kısa bir masaj gece boyu rahat ve deliksiz bir uykuya yardımcı olacaktır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın