Siberkondria Hastalığı Nedir Tedavisi ve Belirtileri

 Siberkondria Hastalığı Nedir Tedavisi ve Belirtileri
Okunuyor Siberkondria Hastalığı Nedir Tedavisi ve Belirtileri

Siberkondria, teknoloji çağının yeni psikolojik hastalıkları arasında son yıllarda adını duyurmaya başlamıştır. İnternet kullanımının artması ile günlük hayatta insanlar her konu ile ilgili öncelikle internet üzerinden araştırma yapmaktadır. İnternet kullanımının hayatın her alanında yaygın olması da sağlıkla ilgili birçok sorunun ortaya çıkmasına da neden olmaktadır. Siberkondria da teknoloji çağının hastalığı haline gelmiştir. Siberkondria, insanların kendilerinde hissettikleri bir takım sorunlar ile ilgili araştırma yaparak kendilerine bir hastalık teşhisi koymalarıdır. İnternet hayatımızda yararlı bir bilgi edinme aracı olsa da bazı durumlarda olumsuz sonuçlarda ortaya çıkarmaktadır.

Sağlık sorunu yaşayan kişilerin öncelikle doktora başvurması gerekirken internet bağımlığından dolayı ilk olarak internet üzerinden araştırma yapılmaktadır. Bu araştırmalar sonucu kişi kendine yanlış teşhisler koyarak hasta olduğu psikolojisine bürünmektedir. Siberkondria psikolojik bir hastalık türüdür.

Siberkondria Hastalığının İnsan Hayatındaki Etkisi

Siberkondria, genel olarak hastalık takıntısı olan, aşırı evhamlı olan kişilerde görülmektedir. Bu hastalık genel olarak basite alınmaktadır. Ancak Siberkondria kontrol altına alınmadığından hem biyolojik hem de daha ağır psikolojik hastalıklara neden olmaktadır. İnternet üzerinden yapılan araştırmalar sonucu bireyin kendisine tanısını koyduğu hastalığı aşırı derecede kafasına takması kişide ağır depresyona neden olmaktadır. Bunun dışında biyolojik sorunlara da neden olmaktadır. Bu aşırı düşünce yoğunluğu beynin de küçülmesine neden olmaktadır. Beynin küçülmesine bağlı olarak da biyolojik hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Siberkondria hastaları sadece kendi kendilerine tanı koymakla kalmayıp tedavi yöntemlerini de kendileri aramaktadır. Yanlış tedavi uygulaması da bireyi tehlike altına sokmaktadır. Bu şekilde takıntısı olan kendisine sürekli hastalık teşhisi koyan bireylerin mutlaka psikolojik destek alması gerekmektedir. Bu hastalık kişinin çevre ile iletişimini de olumsuz etkilemektedir.

Siberkondria Hastalığının Tedavisi

Siberkondria hastaları kendilerine koydukları hastalık tanısının doğruluğuna aşırı inanmaktadır. Bu durumun yanlış olma ihtimalini bile düşünmek istemezler. Çevresindeki insanların onlara inanmadığı düşünürler ve genel olarak da tedaviyi kabul etmezler. Tedavinin gecikmesi de intihara kadar yol açmaktadır. Bu nedenle hastanın ailesinin de yardımı ile psikolojik destek alması sağlanmalıdır. Psikolojik yardım ile kontrol altına alınabilecek bir sağlık sorunudur.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın