Soul Müziğinin Sesi Isaac Hayes Kimdir

 Soul Müziğinin Sesi Isaac Hayes Kimdir
Okunuyor Soul Müziğinin Sesi Isaac Hayes Kimdir

Isaac Hayes’ın Çocukluğu

1972’li yıllarda “Shaft” filminin jenerik müziğini besteleyen siyahi şarkıcı, funk müziğinin devi, besteci, söz yazarı Isaac Hayes 1942 yılında ABD’nin Tennesse eyaletinin Covington kasabasında dünyaya geldi. Isaac Hayes o zamanlar soul müziğinin dünya çapındaki popülerliğin kazandırılması konusunda en çok çaba göstermiş bir müzisyen olarak tanınmış ve bilinirlik oluşturmuş bir sanatçıdır. Çocukluk dönemlerinde okulda iyi bir öğrenci olmamasına karşın pamuk tarlasında işçi olarak çalıştı. Hayes müzik kariyerine 1960’lı yıllarda şarkı sözü yazarı ve prodüktörlükle başladı. Müzikte başarıyı yakalama yolunda kilise korosunda şarkıcılıkla devam ettirdi. Siyahi müzisyen bu uğraşlarının yanı sıra piyanoyla tanışma imkânı buldu. Gelişen zaman içerisinde bu piyano çalmayı elektronik orga taşıdı. Çaldığı enstrümanlarla yetinmeyen sanatçı saksafon ve flütü de öğrenerek tanınan bir müzisyen olma yolundaki adımlarını attı.

Grammy Ödülleri

1960’lı yıllarda kendi albümlerini çıkaran sanatçının dünya çapında tanınması “Black Moses” ve “Buttered Soul” çalışmalarıyla başlayarak çalıştığı müzik stüdyosunun önemli isimleri arasına girmeyi başaran bir müzisyen oldu. Isaac Hyes bundan tam 11 yıl sonra 1971’de bestelediği “Shaft” filminin müziğiyle Oscar Ödülü kazanarak ülkesinin müzik alanında beklediği başarıyı elde eden isimlerden biri oldu. Oscar Ödülüyle yetinmeyen siyahi şarkıcı bu çalışmasıyla iki Grammy Ödülü’ne layık görülerek daha fazla tanınma imkanı elde etti. Isac Hayes’in müzik yaşamında en önemli dönüm noktalarından biri de “Blac Moses” çalışması olmuştur. Bu çalışma müzisyene üçüncü Grammy Ödülü’nü kazandıran albüm çalışmalarından biridir.

Müzik Dışındaki Yönleri ve Başarıları

Isaac Hayes müzikte sadece başarılı bir kimlik taşımamasıyla beraber yaptığı insani yardım çalışmalarıyla da kendini farklı bir alanda duyurarak Ghana’da bulunan Ada yerleşiminde fahri kral ilan edildi. Isaac Hyes sosyal kimliğini bu çalışmalarla dünyaya duyuran bir müzisyen olarak biliniyor. Müzik ve sahne çalışmalarının dışında seslendirme sanatçısı olan Hayes, “South Park” çizgi filminin seslendirmesinde bulundu. Basketbol Isaac Hayes’ın yaşamı boyunca vazgeçilmeyen tutkulardan biridir. Bu tutku onu birkaç arkadaşıyla birlikte Memphis Tams takımını kurmaya kadar taşımış, spora olan katkılarıyla farklı bir kişilik kazanmıştır. Kurduğu takımın maçlarındaki hasılatların yetersiz olması neticesinde çok severek kurduğu bu takımı bir süre sonra elden çıkarmak mecburiyetinde kalmıştır. Isaac Hayes 2008 yılında 58 yaşındayken hayata gözlerini yumdu.

Ünlü sanatçının müzik yaşamı boyunca besteleyip yorumladığı eserler arasında; Shaft, That Loving Feeling, Going In Circles, I Never Can Say Goodbye, A Few More Kisses To Go, Thing For You, Black Moses, Soulsville vb. çalışmalar bulunmaktadır.

Yapılan Yorumlar
 • Orville dedi ki:

  Hi,

  We’re wondering if you’ve considered taking the written content from falezy.com and converting it into videos to promote on Youtube? It’s another method of generating traffic.

  Regards,
  Orville

 • freevbucks4not dedi ki:

  Fantastic items from you, man. I have consider your products previous to and you’re just too wonderful. I actually like what an individual have acquired here, undoubtedly like what you are saying and the way during which you claim it. You’re so that it is enjoyable and you always care for to stay it wise. I cant wait to learn much more from you. That is actually a terrific web site.

 • stanleymv18 dedi ki:

  Enjoy daily galleries

 • knivy dedi ki:

  Whenever you are looking to something intriguing, check out this gone away from

Bir Yorum Yapın