Türk Edebiyatında İz Bırakmış Eserler

 Türk Edebiyatında İz Bırakmış Eserler
Okunuyor Türk Edebiyatında İz Bırakmış Eserler

Birçok kişi tarafından değişkenlik gösterse de Türk Edebiyat’ında büyük izler bırakmış ve mutlaka okunması gereken 10 kitabını sizler için derledik.

Türk Edebiyatının 10 Etkili Romanı

Birçok farklı kaynakta yapılan anketler ile belirlenen, Türk Edebiyatına adını altın harflerle yazdırmış 10 eseri sizlerle paylaşıyoruz. Birçok farklı kaynaktan topladığımız bu yazımızda sizler için en iyi türk romanları ve en etkili eserleri inceleyeceğiz.

Kültür Sanat, Tarih ve birbirinden eğlenceli ve faydalı oyunların (kelime gezmece cevapları, düşen kelime cevapları, brain test cevapları) incelemesi ve çözümleriyle yanımızda olan kardeş sitemiz Enpatika.com’a bu yazıda bize verdiği destekten ötürü teşekkürlerimizi sunarız.

İşte en etkili ve iz bırakmış romanlar listesi;

•1: ÇALIKUŞU / Reşat Nuri Güntekin

1922 yılında basımı yapılmış olan kitap dönemin bilinen yazarı Reşat Nuri Güntekin tarafından kaleme alınmıştır.

Bu kitap sonrasın da ünü artan yazarın parlamasına olanak sağlayan kitap Türk edebiyat eserleri arasına girmeye de hak kazanmıştır. Oldukça iyi eğitim görmüş bir genç kızın öğretmen olduktan sonra değişen hayatını konu almaktadır.

•2: KÜRK MANTOLU MADONNA / Sabahattin Ali

Sabahattin Ali’nin en çok bilinen ve sevilen kitabı olan kürk mantolu Madonna’nın ilk baskısı 1943 yılında yapılmıştır.

Herkes tarafından sevilen ve oldukça akıcı olan kitap Türk edebiyatının en çok ses getiren eserleri arasında yer almayı başarmıştır.

•3: AŞK-I MEMNU / Halit Ziya Uşaklıgil

Her ne kadar dizisi çekildikten sonra birçok kişinin öğrendiği bir roman olsa da yayımlandığı tarihler de bile ses getirmeyi başarmıştır. İlk olarak dergide yazılan bu eser sonrasın da 1900 yılında kitap olarak yayımlanmıştır.

•4: BENİM ADIM KIRMIZI / Orhan Pamuk

Orhan Pamuk’un nitelendirmesi ile en renkli ve iyimser romanı olan benim adım kırmızı yazarın en çok satan eseridir. Türk edebiyat eserleri arasın da en sevilenlerden biri olan roma1”n evli bir kadının kendine yeni bir sevgili bulmak için yaşadıklarını konu almaktadır.

•5: İNCE MEMED / Yaşar Kemal

Cumhuriyetin ilk yıllarında Anadolu halkının cahil kalması ile yaşanan sorunları konu alan bir romandır. Köy hayatının zorluğunu ve köy ağaları sebebiyle çekilen sefaleti konu alan roman1955 yılında yayımlanmıştır.

•6:TUTUNAMAYANLAR / Oğuz Altay

1972 yılında yayımlanan eser Türk edebiyat eserleri arasında en iyilerden biri olarak bilinmektedir. İntihar sonucu hayatını kaybeden arkadaşının geçmişini araştıran bir adamın yaşadıklarını konu almaktadır.

•7: SAATLERİ AYARLAMA ENSTİTÜSÜ /Ahmet Hamdi Tanpınar

Toplum içerisinde ki değişim sürecini konu alan roman 1961 yılında yayımlanmıştır. Yazar eserin de batı ve doğu arasında ki çekişmeyi, topluma yabancılaşmayı irdeleyerek anlatmaktadır.

•8: KARA KİTAP / ORHAN PAMUK

1990 yılında yayımlanan ve kitap tavsiyesi listesine giren roman birçok dile çevrilmiştir. Oldukça ilgi çekici ve farklı konusu ile dönem de büyük yankı uyandırmayı başarmıştır.

•9: AYLAK ADAM / Yusuf Atılgan

Yazarın yayımlanan ilk kitabı olması unvanına sahiptir. 1959 yılında yayımlanan roman modern zamanın en çok okunan kitaplarından biridir.

•10:MAİ VE SİYAH / Halit Ziya Uşaklıgil

Yazarın adını duyurmasın da oldukça etkili olan ilk önemli romanıdır. Kitap tavsiyesi listesine girmeyi hak eden roman batılı anlamda yazılan ilk romanlardan biridir.

Diğer Yazılarımızda Tam Size Göre!

İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler.

Telepati nedir?

Zerdeçal Faydaları

 

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın