Yazılım Öğrenmeye Ne Zaman Başlanmalı Yaş Önemli Midir?

 Yazılım Öğrenmeye Ne Zaman Başlanmalı Yaş Önemli Midir?
Okunuyor Yazılım Öğrenmeye Ne Zaman Başlanmalı Yaş Önemli Midir?

Yazılım, bir derleyicinin makine koduna çevirip bilgisayarların anlayabileceği hale getirdiği ve insanlar tarafından yazılan belirli komutlar dizisidir. Her insanın telefonlarında kullandığı onlarca uygulama ve internette ziyaret ettiği onlarca internet sitesi, yazılım ile yapılmaktadır. Bu uygulamaların, programların ve internet sitelerinin yaygınlaşmasıyla birlikte, o uygulamaları ortaya çıkarıp insanların kullanımına sunmak isteyenlerin sayısı da her geçen gün artmaktadır. Her ne kadar o uygulamaları veya internet sitelerinin yapılabildiği hazır platformlar olsa da birçok insan onun yerine bir programlama dili öğrenip yapmaktan zevk almaktadır.

Yazılım Öğrenmenin Yaşı Var Mıdır?

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte yazılım, program, yazılımcılık kavramları hızla yaygınlaşmaktadır. Kısa bir süre önce insanlar bilgisayarların ne olduğunu kavramaya çalışırken, şimdi neredeyse her evde bilgisayar kullanımı vardır. Bilgisayar ve internet kullanımının artması da insanların kullandığı uygulamaların ve ziyaret ettiği internet sitelerinin nasıl yapıldığına karşı merak uyandırmaktadır.

Yazılım Öğrenmeye Ne Zaman Başlanmalıdır?

Yazılım öğrenmek ve kendini bu alanda geliştirmek isteyen insanların kafasındaki en büyük sorulardan biri, öğrenmeye ne zaman başlamalıyım sorusudur. Her konuda olduğu gibi bu konuda da ne kadar erken başlanırsa o kadar uzun süre bilgi birikimi elde edileceğinden, olabildiğince erken yaşta başlanmalıdır.

Lise çağlarında maalesef birçok öğrenci bu alanda kendini geliştirmek istese de üniversite sınavının oluşturduğu baskı ve aile baskısı, bu öğrenme isteğini bastırabilmekte veya yok edebilmektedir. Yazılım öğrenmek için çocuklara, üniversitede bilgisayar veya yazılım mühendisliği kazanırsa öğrenebileceği söylenir. Hatta bu bölümlerin kazanılamaması durumunda o öğrencinin yazılıma ilgisi olmasına rağmen sevmediği işleri yapmaya zorlanabilmektedir.

Ailelerin çocukları sınava çalışmaya zorlaması her ne kadar kötü bir durum olsa da Türkiye’de sınav sisteminin zorluğu, bu baskıyı zorunlu kılmaktadır. Lise zamanlarında üniversite sınavına çalışmanın önüne geçmemesi açısından öğrenciler yazılıma, programlamanın mantığını öğrenmeye çalışarak başlayabilirler. Bu hem sınava çalışmalarını pek etkilemeyecek hem de üniversitede ilgili bölümleri okumak isterse ön hazırlık olacaktır.

Zaman yönetiminde iyi olan öğrenciler en azından öğrenmesi kolay olan bir programlama dilini öğrenmeye başlayıp onunla ilgili uygulamalar yapmaya başlayabilirler. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken nokta, sınava çalışmayı ertelemeden önceliği sınava verip kalan zamanda yazılımla ilgilenmektir. Eğer zaman iyi yönetilebilirse hem sınava çalışılıp hem de bir programlama dili öğrenilebilir.

Lise Döneminde Yazılımla İlgili Ne Öğrenilebilir?

Lise zamanlarında üniversite sınavının verdiği stres fazla olduğundan ve zamanın çoğu onunla harcandığından başka şeylere vakit kalmayabiliyor. Her ne kadar durum böyle olsa da yazılımla ilgili bazı kavramları öğrenmek hem öğrencilerin zamanını almayacak hem de üniversite ve ilerisi için bir ön hazırlık olacaktır. Öncelikle “algoritma” kavramı öğrenilmeli ve bununla ilgili olabildiğince çeşitli kaynaklardan yazılar okunmalıdır. Bu kavram iyi öğrenilirse bir programlama dili öğrenirken daha kolay adapte olunabilir.

Unutmayın ki, şirketlerde yeni yeni çıkan birçok pozisyon, özellikle de bilişim alanında veya IT departmanı dediğimiz şirketlerin bel kemiğinde doğmaktadır ve gelecekte bu çok daha fazlalaşacaktır.

İlerleyen Yaşlarda Yazılım Öğrenmek

Üniversite döneminde veya mezun olduktan sonra yazılım öğrenmenin zaman kaybı olduğunu düşünen insanlar vardır. Başka ülkelerde birçok insan ilkokul dönemlerinden itibaren yazılımla ilgili çok iyi eğitim almaktadır ve bu durum Türkiye’de mezuniyet sonrası yeni bir şey öğrenmekten insanların korkmasını sağlamaktadır. Ancak bu çok yanlış bir düşüncedir ve bir programlama dili öğrenilip basit bir uygulama yapmanın veya bir internet sitesi yapmayı öğrenip yapmanın en fazla 1-2 yıl süreceğini düşünürsek, 30 yaşında da yazılıma başlanır 70 yaşında da.

Bu konuda önemli olan nokta öğrenme isteğidir. Yazılımla sektöründe çalışanlar öğrendiklerinin büyük bir kısmını mezun olduktan sonra ilerleyen yaşlarda öğrenmektedirler. Yani okulların insanlara kattığı bir yere kadardır ve insanın kendini geliştirmesi yine kendi elindedir. 50 yaşına gelmiş bir insan da kendini yazılıma adayarak ortaya çok güzel projeler çıkarabilir.

Herkes Kendi Zamanında Yaşar

Kimse ne zaman öleceğini bilmez ancak ilerleyen yaşlardaki insanlara karşı sürekli bir baskı kurarlar. Örneğin ortalama 25 yaşını geçmiş bir insan tekrar üniversite okumak istese eleştirilir, 50 yaşında bir insan yeni bir hobi edinse eleştirilir veya yeni bir alanda kendini geliştirmek istese eleştirilir. Ancak 15 yaşında yazılım öğrenmeye başlayan biri 20 yaşında ölebilir ve 50 yaşında yazılım öğrenmeye başlayan biri belki 80 yaşına kadar o alanda güzel şeyler yapabilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın