Zerdeçalın Faydaları Nelerdir

 Zerdeçalın Faydaları Nelerdir
Okunuyor Zerdeçalın Faydaları Nelerdir

Zencefilgiller familyasından olan zerdeçal, Hindistan Safranı olarak da bilinir ve yurdumuzda yetişmez. Anavatanı Doğu Hindistan olup sivri uçlu yaprakları, sarı renkli çiçekleri vardır. Birçok sağlık problemine yardımcı olan zerdeçalın faydaları ise şu şekilde;

Zerdeçalın Faydaları

Yemeklerde ve kumaş boyası olarak kullanılan zerdeçalın sap kısmında köke benzer uzantılarından zerdeçal tozu yapılmaktadır. Antioksidan ve antienflamatuar etkisi olup, birçok hastalığa şifa kaynağı olmaktadır. Zerdeçalın hastalıklar üzerindeki olumlu etkisi eski yıllardan bu yana bilinmekte ve birçok hastalığın tedavisinde kullanılmış halende kullanılmaktadır. Birçok kanser hastalığının tedavisinde kullanılan zerdeçal meme kanseri, kolon kanseri, prostat ve cilt kanserlerde kanser hücrelerinin yayılmasını geciktirmiş ve kanseri yok etmiştir.

İçinde B6, C vitamini, demir, potasyum, manganez gibi değerli mineraller barındıran Zerdeçalın faydaları bunlarla sınırlı değildir. Antioksidan özelliği ile vücuttaki zararlı maddeleri dışarı atar, damar tıkanıklığını engeller ve kalp krizini riskini önemli oranda azaltır. Üst solunum yolları enfeksiyonları, bronşit ve astım yanında, mideyi kuvvetlendirir, hazmı kolaylaştırır, sinir uyarıcı etkisi vardır.

“Gaz Giderici ve İdrar Söktürücüdür.”

Gaz giderici ve idrar söktürücüdür, iltihap kurutucudur, kolesterolü düşürür, karaciğerdeki toksinleri atar, sarılık ve verem hastalıklarında faydalıdır. Safra kesesi ve safra yolları hastalıklarında etkilidir. Bazı deri hastalıklarında yararlı olduğu bilinmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirir, diyabeti dengeler. Antiromatizmal rahatsızlıklarda antienflamatuar olacakta kullanılır. Zerdeçalın faydaları arasında beyindeki oksijeni arttırdığından dolayı Alzheimer hastalığını yavaşlatarak durdurduğu da bilinmektedir. Obezite ve kilo problemlerinde de etkilidir. Zerdeçal tozu, zerdeçal suyu ve zerdeçal çayı olarak tüketilebilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın